Księgowanie faktur i paragonów


Jak księguje się paragony i faktury?

Istnieją różne scenariusze dokumentowania sprzedaży. Scenariusze poniżej dotyczą podmiotów objętych obowiązkiem fiskalizacji.

Przed rozpoczęciem sprzedaży poważnie się zastanów: faktura czy paragon? » zobacz dlaczego

Wariant A: Paragon fiskalny bez NIP Paragon jest częścią raportu okresowego z kodem RO. Raport wprowadzasz zbiorczo w module Raporty fiskalne.

Wariant B: Paragon fiskalny do 450 z NIP Podatek VAT zawarty jest w raporcie fiskalnym z kodem RO. Od 1 stycznia 2021 paragon ten będzie dodatkowo wyszczególniony w JPK_V7.

Wariant C: Paragon fiskalny powyżej 450 zł z NIP Podatek VAT zawarty jest w raporcie fiskalnym z kodem RO.

Wariant D: Faktura dla osoby fizycznej, zafiskalizowana Faktura otrzymuje kod FP i jest wykazywana w JPK_V7. Podatek VAT zawarty jest w raporcie fiskalnym z kodem RO.

Wariant E: Faktura dla płatnika VAT czynnego Faktura jest wykazywana w JPK_V7 bezpośrednio.

Wariant F: Faktura zafiskalizowana Faktura jest wykazywana w JPK_V7 z kodem FP. Podatek VAT zawarty jest w raporcie fiskalnym z kodem RO.

Wariant G: Faktura dla osoby fizycznej do wcześniejszego paragonu Podatek VAT był już wcześniej rozliczony. Faktura jest wykazywana w JPK_V7 z kodem FP.

Wariant H: Faktura do wcześnieszej faktury uproszczonej Od 1 stycznia 2020 niedopuszczalne, bo spowodowałoby dwukrotne ujęcie sprzedaży w JPK_V7.

Wariant J: Faktura dla płatnika VAT Podatek VAT był już wcześniej rozliczony. Faktura jest wykazywana w JPK_V7 z kodem FP.

Wariant K: Faktura dla osoby fizycznej bez fiskalizacji Faktura jest wykazywana w JPK_V7 z kodem FP. Schemat dopuszczalny wyłącznie w przypadku braku obowiązku fiskalizacji.

Program podczas księgowania zweryfikuje tylko, czy raporty okresowe wprowadzone w module Raporty fiskalne pokrywają kwoty wynikające z wystawionych w danym miesiącu dokumentów wymagających synchronizacji z raportem fiskalnym. Za każdym razem należy jednak samodzielnie zweryfikować kwoty księgowania.

Program automatycznie wykonuje analizę fiskalną. » zobacz jak

2021-05-21

ksiegowanie jpk_v7

· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się