OFERTA APLIKACJE ▾Zaloguj się i pobierz swoją licencję Baza wiedzy Zamów licencję z rabatem Pobierz najnowszą wersję aplikacji Kontakt z firmą KONTAKT

Baza wiedzy

Sortowanie kolumn w tabelach


Jak posortować dane w tabeli? Jak uporządkować faktury według numerów, dat wystawienia albo kwoty?

Dokumenty w modułach prezentowane są najczęściej w kolejności ich wprowadzania. Najnowszy dokument jest zawsze na samej górze. Wygląda to na przykład tak:


Możemy posortować faktury na przykład według kwot. Kliknij nagłówek kolumny brutto. Teraz faktury będą wyglądać tak:


To jest sortowanie rosnąco. Ale chwileczkę, chcieliśmy odwrotnie - najwyższe kwoty u góry! Kliknij ten sam nagłówek jeszcze raz:


Teraz mamy posortowane malejąco.

Zrobił się bałagan w kolumnie nabywca. Uporządkujmy według kontrahenta. Kliknij nagłówek kolumny nabywca. Teraz mamy tak:


Mamy uporządkowane według nabywcy. Ale teraz numery faktur nam się pomieszały! Kliknij nagłówek kolumny numer. Oto efekt:


Nie jest źle, nie licząc sporej dziury w numeracji.

A teraz naciśnij F5, aby odświeżyć tabelę i wrócić do oryginalnego porządku sortowania.

Musisz jeszcze wiedzieć kilka rzeczy. Sortowanie w tabelach odbywa się na podstawie rozpoznanego rodzaju zawartości danej kolumny. Są cztery możliwości.

Kolumny zawierające kwotę albo datę są sortowane numerycznie według tej kwoty albo daty. Kolumny z kwotą mają z reguły podsumowanie na samym końcu.

Kolumny zawierające numer w formacie nadającym się do sortowania (A/B/C, A/B/C/D albo A/B/C/D/E) sortowane są na bazie tych numerów, od końca, z pominięciem znaków nie będących numerem. Numer Fa/1234/2020 będzie miała taki sam indeks sortowania, jak numer FV/1234/2020.

Kolumny tekstowe wyrównane do prawej sortowane są alfabetycznie, od końca tekstu. Tak zostaną posortowane na przykład numery, których format nie pasuje do wskazanego powyżej.

Pozostałe kolumny sortowane są alfabetycznie, według bieżącego języka w Windows, bez zważania na wielkość liter. Dla potrzeb sortowania Brzęczyszczykiewicz i BrZęCzYsZcZyKiEwIcZ to będzie to samo.

Sortowanie jest dość pracochłonną operacją, zwłaszcza gdy danych jest dużo, a format wymaga analizy (kolumna zawierająca numer). Kliknij tylko raz i poczekaj cierpliwie na efekt sortowania.

2021-04-28

dane tabele

· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się
Programy JZK · Pliki do pobrania · Zaloguj się · Kontakt
Zamówienia i płatności · Wymagania techniczne · Licencja ramowa · Polityka prywatności · Referencje

System sprzedaży i obsługa klienta - partial copyright © Studio JZK sp. z o.o. 2012-2021
Partial copyright © JZK24 sp. z o.o. © 2019-2021 · JZK® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1992-2021 · Druczek® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1998-2021 · Fakturzysta® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 2000-2021 · Lecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Facturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Vecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · PRZYJAZDY.PL Partial © Open Street Map contributors CC-BY-SA. Partial © Mapbox.
JZK®, Druczek®, Fakturzysta® są zastrzeżonymi znakami towarowymi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jeśli nie podano inaczej, wszystkie dane osób, firm, przedmiotów i zwierząt są fikcyjne, służą wyłącznie ilustracji. Wyjątkiem są referencje, gdzie umieszczono dane istniejących firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, które wyraziły na to indywidualną zgodę.

2021-07-31 11:21 #42.5 for 3.235.60.144 @ec2-3-235-60-144.compute-1.amazonaws.com