Wykresy odwrotne


Co to jest wykres odwrotny? Jak określić zmienność kategorii w czasie?

Wybierając dane do wykresu, określasz kategorię i siatkę czasową:


W tym przykładzie chcemy zobaczyć region pocztowy, związany z nabywcami naszych produktów, w odniesieniu do kwartału. Który region dominuje w poszczególnych kwartałach?

Zobaczymy na przykład taki wykres:


Widzimy dominację poszczególnych regionów według kwartałów. W I kwartale roku region olsztyński (pierwszy słupek) generuje znacząco większą sprzedaż, niż region lubuski (drugi słupek). W II kwartale jest jednak odwrotnie - sprzedaż w regionie olsztyńskim mocno spada, a w lubuskim rośnie.

Widzimy to też w szczegółowych danych:


Widać, że zmienność kwartalna w regionie olsztyńskim jest inna, niż w regionie lubuskim. Zobaczymy to na wykresie odwrotnym:


Nazwa wykres odwrotny bierze się stąd, że odwracamy kierunek podziału danych. W standardowym układzie na osi poziomej mamy okresy, a poszczególne serie wykresu oznaczają kategorie. Wykres odwrotny ma na osi poziomej kategorie, a serie oznaczają kolejne okresy. W przypadku wykresów kołowych dostępny jest tylko wariant odwrotny:


Widzimy na nim zmienność międzyokresową regionu lubuskiego (na godzinie 1). Najedź myszką na wybrany fragment wykresu, aby zobaczyć szczegółowe kwoty i procenty.

2021-04-02

raporty wykresy

· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się